Metkowiec | AgnieszkaD

 

Wykorzystanie recyklingu w projektach

Scrapbooking to sztuka utrwalania wspomnień, emocji i chwil poprzez tworzenie kreatywnych layoutów, dzienników, albumów czy kartek. Dziś chciałabym Was zachęcić do łączenia pasji z dbałością o planetę, korzystając z zasad recyklingu. Recykling w scrapbookingu polega na wykorzystaniu materiałów i elementów, które zostały wcześniej użyte do innych celów. To ekologiczne podejście do tworzenia, które pozwala ograniczyć ilość odpadów i wykorzystać przedmioty, które mogą mieć wartość sentymentalną lub estetyczną. W artykule przyjrzymy się, jak można wprowadzić elementy recyklingu do naszych projektów. 

Zacznijmy od bazowych materiałów: papier i karton

Papier i karton to podstawowe materiały używane w scrapbookingu. Zamiast kupować nowe arkusze, możesz wykorzystać te, które masz już w domu. Może to być stary papier z gazet, kalendarzy, czy kartony od opakowań. Przy odrobinie kreatywności można je przekształcić w piękne tła, ramki lub ozdobne elementy.

Zbieraj pamiątki i przydatne przedmioty

Wiele pamiątek i przedmiotów, które zbieramy w życiu codziennym, może znaleźć swoje miejsce w scrapbookingu. Oto kilka przykładów:Kapsle od butelek: Te małe metalowe krążki mogą stać się unikalnymi ozdobami lub dekoracjami. Można je pomalować, ozdobić naklejkami lub embossingiem, a następnie użyć jako ozdoby lub elementy do tworzenia własnych magnesów na lodówkę.

Kawałki materiałów: Stare ubrania, poszewki czy nawet firany mogą posłużyć jako tło, okładka albumu, ozdoba a nawet maska do mgiełek.

Kawałki sznurka lub wstążki: Sznurki i wstążki mogą służyć jako ozdoby lub miejsce do przypięcia zdjęć.

Stare karty pocztowe i listy: Wprowadź elementy sentymentalne do swoich projektów, wykorzystując stare kartki pocztowe lub listy.

Etykiety i opakowania: Opakowania od produktów spożywczych czy kosmetyków często mają ciekawe wzory i kolory. Zamiast wyrzucać je do kosza, można je wykorzystać jako tło lub do wycinania ozdób.

Buttony i guziki: Zbieraj stare guziki i buttony z ubrań i wykorzystuj je jako ozdoby lub dekoracje na swoich stronach.

Stare mapy lub plany: Stare mapy lub plany miast mogą stanowić ciekawe tło lub ozdobę na stronach związanych z podróżami.

Stare gadżety i części: Jeśli masz w domu stare urządzenia elektroniczne, takie jak telefony komórkowe, kalkulatory czy stare zegary, zastanów się, czy nie można ich wykorzystać w pracach. Przyciski, przewody lub małe elementy mogą dodać unikalnego charakteru Twoim projektom.

W dzisiejszym moim projekcie postanowiłam sięgnąć po trochę takich nietypowych materiałów. Zdecydowałam się wykorzystać metki z ubrań, które zebrały się u mnie w szafie, kawałki sznurków, fragment sztywnej folii z opakowania po kosmetyku, guziki i koraliki i powstał z tego metkowiec.Metki z ubrań stały się doskonałą bazą do stworzenia mini albumu, dodając mu autentycznego uroku. Z kolei z fragmentu sztywnej folii powstała przeźroczysta okładka, na której umieściłam naklejki z najnowszej kolekcji oraz ozdobiłam ją dużym guzikiem, wyciętą różą i delikatnym szydełkowym kółeczkiem. Dla dodatkowego efektu przywiązałam do kółka spinającego album tasiemki i sznurki z koralikami. Moje metki miały rozmiar 5x10cm, więc albumik jest naprawdę malutki.


Metki okleiłam dwustronnie papierami notesowymi z najnowszej kolekcji VINTAGE GLOW. Do zdobienia skorzystałam z uroczych stempli i naklejek z tej samej kolekcji, delikatnie podkreśliłam karty albumu złotą akwarelą.


Niezawodne naklejki słownikowe ponownie zagościły w moim projekcie! Są po prostu fantastyczne, marzę teraz o posiadaniu takich stempli! Natomiast stemple z arkusza ABSTRACT okazały się idealne do stworzenia niepowtarzalnego tła na każdej stronie albumu, co dodatkowo podkreśliło jego unikalny charakter.

Recykling w scrapbookingu to doskonały sposób na połączenie pasji z dbałością o środowisko. Wykorzystanie już istniejących materiałów i przedmiotów może prowadzić do tworzenia projektów bardziej osobistych i unikalnych. Zacznij eksperymentować z recyklingiem i przekonaj się, jak wiele ciekawych materiałów czekających na drugie życie można znaleźć wokół siebie.


W pracy korzystałam z:

ABSTRACT- zestaw stempli do scrapbookingu/ stamp set#176 BITS OF LIFE- zestaw stempli do scrapbookingu/ stamp set#175 VINTAGE GLOW -Papiery Notebook -zestaw 18 papierów 10x21 cm /paper set of 18  Notebook size papers 

NA ZAWSZE - naklejki przeźroczyste/transparent stickers (POLSKIE) BITS & PIECES- naklejki kolorowe / color stickers NOTEBOOKS- naklejki kolorowe / color stickers 

VINTAGE GLOW- naklejki kolorowe / color stickers VINTAGE GLOW- naklejki wypukłe -kropki/ 3D stickers dots VINTAGE GLOW-07-arkusz z elementami do wycinania/ diecut paper 

VINTAGE GLOW-08-arkusz Notebook z elementami do wycinania/ diecut Notebook paper Zestaw 6 koronkowych kółeczek- Vintage Glow

0 komentarze:

Zostaw komentarz, będzie nam miło.